Georgia Power Poll: Dec. 10, 2017

Power Poll

Mother Nature wreaked havoc on the schedule last week. So, the Power Poll didn’t go through a big change. 

1. MCEACHERN (4-0)
Notable Wins: Wheeler 71-59, Christ School (NC) 83-72, Holy Spirit
Notable Losses: None
Region 3-AAAAAAA
On tap: Fri., Dec. 15 at North Cobb; Sat., Dec. 16 vs Duluth (at SEBA Challenge at Pope)
Last Rank: 1

2. NORCROSS (6-1)
Notable Wins: Miller Grove 87-61, Gainesville 74-62, Wesleyan Christian (NC) 71-65, Berkmar 59-52 OT
Notable Losses: Mountain Brook (AL) 62-74
Region 7-AAAAAAA
On tap: Tues., Dec. 12 vs Meadowcreek, Thurs., Dec. 14 vs Central Gwinnett
Last Rank: 2

3. NEWTON (7-0)
Notable Wins: Heritage 97-84, Columbia 94-64, Pebblebrook 87-78, South Gwinnett 86-64
Notable Losses: None
Region 8-AAAAAAA
On tap: Tues., Dec. 12 vs Grayson, Sat., Dec. 16 vs Mountain View (a Archer/Gwinnett Metro ATL Challenge) 
Last Rank: 3

4. MORGAN COUNTY (7-0)
Notable Wins: Therrell 84-78, Dacula 67-65 OT, Buford 57-54, Westlake 67-61, Cedar Shoals 75-59
Notable Losses: None
Region 8-AAA
On tap: Fri., Dec. 22 vs Maclay (FL) at Capital City Classic; Sat., Dec. 23 vs Leon (FL) at Capital City Classic
Last Rank: 4

5. HOLY SPIRIT PREP (3-1)
Notable Wins: Wheeler 74-62
Notable Losses: McEachern
GISA
On tap: Sat., Dec. 23 Holy Spirit at Norcross
Last Rank: 5

6. WHEELER (5-2)
Notable Wins: Mt. Bethel 75-57, Cedar Shoals 76-58, Buford 78-65, Campbell 73-64
Notable Losses: McEachern 59-71, Holy Spirit Prep 62-74
Region 2-AAAAAAA
On tap: Fri., Dec. 15 at Campbell; Sat., Dec. 16 vs Pebblebrook
Last Rank: 6

7. WARNER ROBINS (6-0)
Notable Wins: Grayson 67-64, Westside Macon 89-63/86-62
Notable Losses: None
Region 1-AAAAA
On tap: Fri., Dec. 15 vs Perry; Sat., Dec. 16 vs Jones County
Last Rank: 7

8. MEADOWCREEK (6-1)
Notable Wins: Mountain View 50-38, Tift County 70-46, Rockdale County 57-13, Trinity Christian (NC) 78-43, Gainesville 62-61
Notable Losses: Pebblebrook 52-57
Region 2-AAAAAAA
On tap: Tues., Dec. 12 at Norcross, Fri., Dec. 15 vs Berkmar
Last Rank: 8

9. ST. PIUS X (7-1)
Notable Wins: Langston Hughes 67-58, Greenforest 73-52, Carrollton 74-54, Pace Academy 57-49, Mt. Bethel Christian 71-70, Christian Brothers (TN) 53-50
Notable Losses: Lausanne Collegiate (TN) 60-66
Region 8-AAAA
On tap: Fri., Dec. 15 at Stephens County
Last Rank: 9

10. GRAYSON (4-1)
Notable Wins: Woodland 74-51, Greenforest 101-59, Dutchtown 66-45
Notable Losses: Warner Robins 64-67
Region 8-AAAAAAA
On tap: Tues., Dec. 12 at Newton; Fri., Dec. 15 vs Archer; Sat., Dec. 16 vs Gainesville
Last Rank: 11

11. UPSON LEE (8-0)
Notable Wins: Mary Persons 76-46, West Laurens 66-37
Notable Losses: None
Region 2-AAAA
On tap: Tues., Dec. 12 at Northside Warner Robins; Sat., Dec. 16 vs Taylor County
Last Rank: 12

12. BUFORD (4-2)
Notable Wins: Discovery 65-50, Cedar Shoals 65-28
Notable Losses: Morgan County 54-57, Wheeler 65-78
Region 8-AAAAA
On tap: Fri., Dec. 15 vs Flowery Branch
Last Rank: 13

13. LANGSTON HUGHES (4-2) 
Notable Wins: Shiloh 61-41
Notable Losses: St. Pius X 58-67, Mountain Brook (AL) 45-59
Region 5-AAAAAA
On tap: Fri., Dec. 15 at Mays
Last Rank: 15

14. SAVANNAH JOHNSON (5-1) 
Notable Wins: Windsor Forest  81-69, Jenkins 67-54
Notable Losses: Lithonia 51-60
Region 3-AAA
On tap: Tues., Dec. 12 at Beach, Fri., Dec. 15 vs Camden County
Last Rank: NR

15. DULUTH (6-1)
Notable Wins: South Gwinnett 70-57, Gainesville 61-43, Discovery 60-55
Notable Losses: Mountain View 46-54
Region 6-AAAAAAA
On tap: Tues., Dec. 12 vs Mill Creek; Fri., Dec. 15 vs Collins Hill; Sat., Dec. 16 vs McEachern (at SEBA Challenge at Pope)
Last Rank: 10

PREVIOUS POWER POLLS: Dec. 4

Editor-in-Chief

Upcoming Events

Dates
March 23 – 25, 2018
Venue
Suwanee Sports Academy
Who
Boys 3rd-11th grades
Entry Cost
$275
Date
March 25, 2018
Venue
Pope High School
Who
Boys 12th grade
Entry Cost
$99
Dates
March 30 – April 1, 2018
Venue
Suwanee Sports Academy
Who
Boys 3rd-11th grades
Entry Cost
$275